Сектор якутского фольклора
Мероприятия

О республиканском фестивале юных исполнителей олонхо "Олонхо дойдутун о5отобун"

С 28 по 30 марта 2016 г. в г. Якутске в Доме дружбы народов им. А.Е. Кулаковского состоялся фестиваль "Олоyхо дойдутун о5отобун", где из нашего сектора приняла участие в качестве эксперта к.ф.н., н.с. А.А. Кузьмина. Следует отметить, что сотрудники нашего сектора ежегодно участвуют в качестве экспертов в данном мероприятии.

Из многих улусов республики участвовало около 300 детей дошкольного и школьного возраста.

Группа "Кулан уолаттар" из с. Антоновка Нюрбинского улуса

Победительница фестиваля Настя Алексеева из с. Чакыр Чурапчинского улуса

Результаты фестиваля:

Оскуола5а киириэн иннинээни саастаах о5олор туьулгэлэрэ

1 степеннээх "Оччугуйкаан бастын толорооччулар" - "Мичил" утуйаан (Майа, Мэнэ Ханалас)

2 степеннээх "Оччугуйкаан бастын толорооччулар" - (Бэйдинэ, Уус Алдан)

3 степеннээх "Оччугуйкаан бастын толорооччулар" - "Улыбка" (Чурапчы)

"Дьоьун этээччилэр" - "Сказка" (Аллараа Бэстээх, Мэнэ Ханалас)

"Кэскиллээх белех" - "Чуораанчык" (Немугу, Ханалас)

"Сэргэх толоруу" - Мичийэ Андросова (Бэйдинэ, Уус Алдан)

"Боччум сэьэн" - Андрей Санников (Майа, Мэнэ Ханалас)

"Олонхо олугунан билии" - Саргы Данилова (Улахан Аан, Ханалас)

"Олохтоох тыллаах толорооччу" - Дамир Готовцев (Баата5ай, Уус Алдан)

Научнай-чинчийэр улэлэр

1 степеннээх "Бастын чинчийээччи" - Алена Местникова (Бахсы, Чурапчы)

2 степеннээх "Бастын чинчийээччи" - Настя Алексеева (Чакыр, Чурапчы)

3 степеннээх "Бастын чинчийээччи" - Настя Захарова (Хатылы, Чурапчы)

"Утуе са5алааьын" - Клара Соловьева (Бетун, Амма)

"Олонхо номо5ун олоххо керуу" - Айсен Андреев, Иван Кондаков (Баппа5аайы, Булуу)

"Олонхо эйгэтин уескэтии" - Ирина Винокурова (Мастаах, Кэбээйи)

"Олонхону ырытыыга холонуу" - Вика Ефимова, Милена Иванова (Покровскай, Ханалас)

Биирдиилээн толоруу

1 степеннээх "Олонхону оло5урбут ньыманан басты? толорооччу" - Настя Алексеева (Чакыр, Чурапчы)

2 степеннээх "Олонхону оло5урбут ньыманан басты? толорооччу" - Олег Саввинов (Булуу)

3 степеннээх "Олонхону оло5урбут ньыманан басты? толорооччу" - Маша Сивцева (Сылан, Чурапчы)

"Тэтимнээх толорооччу" - Уля Корякина (Дирин, Чурапчы)

"Сэьэн сунньун тутар толорооччу" - Муся Аммосова (Техтур, Мэнэ Ханалас)

"Туелбэ угэьин тутуьааччы" - Андрей Бурнашев (Арыылаах, Дьааны)

"Кэскиллээх толорооччу" - Дьяконова Надя (Бетун, Амма)

"Кэрэхсэбиллээх толорооччу" - Айаал Соловьев (Тарат, Мэнэ Ханалас)

"Уьун тыыннаах толорооччу" - Диана Петухова (Кэптэни, Уус Алдан)

"Ыллам ырыалаах толорооччу" - Сайыына Григорьева (Тааьа5ар, Булуу)

"Хомо5ой тыллаах толорооччу" - Рая Хордогосова (Нам)

"Олонхо угэьин тутуьуу" - Костя Терешкин (Тулуна, Уус Алдан)

Беле5унэн толоруу

1 степеннээх "Беле5унэн бастын толорооччулар" - "Оллоон" улахан о?олорун б?л??? (Б?т??, Амма)

2 степеннээх "Беле5унэн бастын толорооччулар" - "Урумэччи" (Тааьа5ар, Б?л??)

3 степеннээх "Беле5унэн бастын толорооччулар" - "Обоо-Чобоо" (Дьокуускай к.)

"Керееччу биьирэбилэ" - "Кулан уолаттар" улахан уолаттарын беле5е (Антоновка, Ньурба)

"Туелбэ угэьин утумнааччылар" - "Чуораанчык" (Тааьа5ар, Булуу)

"Кэрэхсэтэр толорооччулар" - "Кулуьун" (Кэптэни, Уус Алдан)

"Кэскиллээх белех" - "Ньургуйаана уолаттара" (Дьокуускай к.)

Дата размещения 23.12.2016

Фестиваль молодых исполнителей олонхо "Мунха олонхото". В составе экспертной комиссии: д.ф.н. В.В. Илларионов, к.ф.н. А.А. Кузьмина.

Молодые исполнители олонхо

Обряд алгыса перед неводом-мунха

Члены экспертной комиссии: вторая слева - к.ф.н. А.А. Кузьмина, третий слева - д.ф.н. В.В. Илларионов.

Информация о секторе

Краткая история
Научные направления
Гранты
Монографии
Экспедиции
Мероприятия
Новости
Аудио- и видеозаписи

Контактная информация

Адрес: г. Якутск, ул. Петровского, 1, каб. 414
Эл. почта: otdelolonho@mail.ru, yktfolk@mail.ru
Телефон: (4112)35-42-45;

Сотрудники сектора

Ларионова А.С. - зав. сектором, д. иск., в.н.с.
Покатилова Н.В. -д.ф.н., в.н.с.
Мухоплева С.Д. - к.ф.н., с.н.с.
Чарина О.И. - к.ф.н., с.н.с.
Кузьмина А.А. - к.ф.н., с.н.с.
Данилова А.Н. - к.ф.н., н.с.
Павлова Н.В. - к.ф.н., м.н.с.
Оросина Н.А. - к.ф.н., м.н.с.
Наумова Н.С. - лаборант
Рожина Л.Ф. - лаборант
Апросимова Е.Г. - лаборант